VEGETARIJANSKO - BEZ MESA

 


"ŠNICLE"
Naravno u pitanju nisu šnicle od mesa, a recept potiče iz dana krize i hiperinflacije kada je meso bilo luksuz. No, za promenu, dobro je ponekad pojesti i ovako nešto.

Sastojci:

3 kriške hleba,. 1 veća glavica luka, 1 dl mleka,

2-3 jajeta, 2 čena belog luka, vegeta, so,
prezle, ulje za prženje

Način pripreme:

Na ulju izdinstati luk, dodati hleb koji je prethodno potopljen u mleku, jaja, beli luk, so i vegetu i sve zajedno dinstati dok se ne zgusne. Od ove mase oblikovati šnicle, uvaljati ih u prezle i pržiti.

sadržaj  vrh strane

PILAV
Kada se kaže pilav, obavezno se misli na jelo sa mesom. Ovo jelo, koje smo sami prozvali pilav i koje dolazi negde sa istoka, verovatno iz Indije, iako se u suštini sastoji samo od pirinča, toliko je ukusno da mu meso uopšte nije potrebno.

Sastojci:
2 šolje pirinča, glavica luka, malo putera,
4 kardamoma, 4 lista lovora veći komad kore cimeta, kašika HALDI praha, karanfilić.

Način pripreme:

Na puteru propržiti luk, dodati začine i pirinač i pržiti par minuta, Dodati 4 šolje vode i pustiti da prokuva. Na laganoj vatri kuvati dok se ne skuva pirinač.

sadržaj   vrh strane

ZELENI UŠTIPCI

Sastojci:

1 kg krompira, 150 g spanaća ili blitve, 100 g brašna, muskat oraščić, kašika vegete, 3 jajeta.

Način pripreme:

Skuvani krompir izgnječiti zajedno sa kuvanim spanaćem, dodati ostale sastojke, sjediniti, praviti kuglice i peći ih u vrelom ulju.

sadržaj   vrh strane

ŠARGAREPA SA VINOM
Ovo se baš i ne može nazvati jelom, ali uz još jedno ovakvo slično, ili neko pečeno meso i čašu vina može biti kompletan obrok.

Sastojci:
1 kg šargarepe, 80 g putera, so, biber,
2dl belog vina.

Način pripreme:

Na puteru propržiti na kockice sečenu šargarepu, malo je propasirati, posoliti i pobiberiti i dodati vino i krčkati 10 minuta. kad je gotovo dodati seckan peršun list.

sadržaj   vrh strane

DRAGANIN PREBRANAC

Veruje se da je prebranac ili kako to Makedonci zovu gravče (na) tavče, najbolji od belog krupnog pasulja - tetovca. Mi ipak više volimo prebranac od žutog pasulja, pripremljen kako to Dragana radi.

Sastojci:
šolja pasulja,
3-5 glavica crnog luka,
1 dl ulja, so, biber, 
2 kašike aleve paprike.

Način pripreme:

Natopiti pasulj u hladnoj vodi i ostaviti da prenoći. Sutradan u čistoj vodi prokuvati, i tu vodu izliti, naliti čistu, posoliti i na laganoj vatri kuvati 1-2 sata. Nakon kuvanja pasulj treba da ogrezne u preostaloj vodi. 

Na ulju propržiti iseckan luk, dok ne omekša, uz stalno mešanje, skinuti sa vatre i dodati alevu papriku i promešati. U veću posudu (po mogućstvu zemljanu) ređati naizmenično luk i pasulj, malo posoliti i pobiberiti svaki sloj pasulja, završiti sa pasuljem. Ako je preostalo vode od kuvanja pasulja, naliti toliko da složen prebranac ogrezne. Peći u rerni na 200°C dok gornji red pasulja ne ostane suv. Poklopiti i ostaviti još 20-tak minuta na 150°C. Podgrevati poklopljeno.

sadržaj   vrh strane

TAVČE SA ORASIMA

Evo još jedne varijante prebranca, ovog puta sa orasima. Ne razlikuje se mnogo od prethodnog recepta, sem što je malo neobičniji zbog oraha. Može se praviti od svih vrsta pasulja.

Sastojci:

250 g pasulja (tetovca), 100 g krupnije mlevenih oraha, 3-5 glavica crnog luka, 2 dl ulja, 4 suve istucane paprike,  2 lovorova lista, peršun list, nana, 3 čena belog luka, so, biber,  2 kašike aleve paprike, malo brašna

Način pripreme:

Skuvati pasulj u dve vode tako da zrna ostanu cela i procediti. Propržiti crni luk na ulju, dodati so, alevu papriku i biber. U tavče naizmenično ređati pasulj, orahe i luk tako da na kraju bude pasulj i preliti drugom vodom u kojoj se kuvao pasulj da ogrezne. Posuti sa brašnom, iseckanim belim lukom, nanom i peršunom i zapeći. Podgrevati poklopljeno.

sadržaj   vrh strane

PUNJENE SUVE PAPRIKE

Staro posno jelo, za posne slave i u doba postova. Dobro će vam doći ako na ručku imate vegetarijance.

Sastojci:

20 suvih crvenih paprika, 250 g pirinča,
100 g luka, 100 g praziluka, 200 g krupnije mlevenih oraha, ulje, biber, so, aleva paprika.

Način pripreme:

Pre punjenja paprike potopiti u mlaku vodu. Za to vreme izdinstati luk i praziluk, pred kraj dodati pirinač i malo aleve paprike. Skloniti sa vatre, dodati orahe, posoliti i tom smesom puniti paprike. Poslagati ih u (zemljanu) posudu, naliti vodom da ogrezne, poklopiti i kuvati u rerni oko 30 minuta na oko 200°C. Otklopiti i zapeći.

sadržaj   vrh strane

POSNA SARMA
Idealno za vegetarijance koji su se uželeli sarme. Lično sam bio skeptičan kakav će ukus sarma imati, ali rizik se isplatio. Preporučljivo i za one koji spremaju posne slave (kao što je naša - Sv. Nikola)

Sastojci:
kiseli kupus, 1 kg glavica crnog luka, 0.5 l ulja, so, biber, aleva paprika, 150 g sojinih ljuspica (prelivene toplom vodom), 2 rendane šargarepe,
200 g pirinča, 1 beli luk, 2-3 lovor lista
150 g mlevenog semena suncokreta .

Način pripreme:

Propržiti luk pa dodati alevu papriku i pirinač. Skloniti sa vatre i dodati ostale sastojke sem belog luka i lovora. Smešu dobro homogenizovati i savijati sarme sa ovim punjenjem. Kada se sve sarme poslažu, prekriti ih listovima kupusa i dodati celu glavicu belog luka i lovor list. Krčkati kao i svaku drugu sarmu. 

sadržaj   vrh strane

PAŠTRNAK NADEVEN SIROM

Evo još jednog zanimljivog jela, pogotovo za one koji ne jedu meso. Paštrnak mora biti mlad a veliki.

Sastojci:
3 paštrnaka, 150 g kravljeg sira,
1 kašika griza, 1 jaje,  1 kašika šećera,

1 kašika maslaca,  kisela pavlaka po ukusu.

Način pripreme:

Paštrnak očistiti, skuvati i preseći na pola, pa izdubiti sredinu, tako da se dobiju čašice. Sir isitniti, pomešati sa grizom, šećerom, jajetom i paštrnakom koji ste izvadili iz sredine (meso). Dodati polovinu maslac, sve dobro promešati i smesom napuniti čašice od paštrnaka. Ostatak maslaca namazati preko napunjenog paštrnaka, zapeći u rerni i služiti sa pavlakom.

sadržaj   vrh strane

RAGU ČORBA OD POVRĆA SA ŠARGAREPOM
Iako spada u čorbe, izdašno je, pa se može smatrati i celim obrokom.

Sastojci:

2 poveće šargarepe, 2 krompira, po 1 paštrnak, koren celera i koren peršuna, čaša skuvanog graška, 1 tikvica, 2 manja kisela krastavca, glavica luka, 50 g maslaca, čaša paradajz soka (opcija kisela pavlaka), začini, so, biber.

Način pripreme:

Povrće iseći na komadiće, luk iseckati i propržiti par minuta na maslacu pa dodati ostalo povrće (sem graška i krastavaca). Kad se proprži dodati grašak, kisele krastavčiće i sok od paradajza, pa preliti sa 1 litrom supe (može i voda uz malo vegete) i začiniti (lovor list, karanfilić, cimet i sl., po želji). Kuvati 15 minuta i pre služenja posuti peršunovim listom ili mirođijom.

Umesto paradajz sosa može se napraviti i masnija varijanta sa  pavlakom.

sadržaj   vrh strane

POSNA DŽIGER SARMA

Sastojci:
1 praziluk, 1 šargarepa, 250 g šampinjona
500 g fileta oslića, 100 g soja ljuspica,
veza peršuna, so, biber, mlevene paprika (aleva)
začin ("vegeta"), kašika brašna,
1/2 čaše piva

Način pripreme:

Sitno seckani praziluk izdinstati, dodati rendanu šargarepu i još malo dinstati, dodati seckane šampinjone, obarenog i izdrobljenog oslića, peršun, so, biber, vegetu, alevu papriku i soja ljuspice (pre toga 20 minuta potopljene u vodi). Sve ovo staviti u pogodnu vatrostalnu posudu, zaliti sa kašikom brašna razmućenom u pivu i zapeći na 200 °C.

sadržaj   vrh strane

BUKOVAČE SA SIROM

Sastojci:

10-12 bukovača, 2-3 glavice crnog luka,
bešamel sos, 2-3 jajeta, prezle, ribani tvrdi sir (kačkavalj)

Način pripreme:

Iseckane bukovače izdinstati sa sitno seckanim (struganim) crnim lukom i ohladiti. Bešamel sos (brašno, mleko i puter) - vidi lazanje, pomešati sa pečurkama, umućenim jajima i prezlama i peći kao "faširane šnicle" na puteru. Svaku "šniclu" kada je gotova posuti ribanim sirom.

sadržaj   vrh strane

BUKOVAČE "NATUR"

Sastojci:

12-15 bukovača (većih), veza peršuna,

veza mirođije, 1-2 praziluka, puter.

Način pripreme:

Oprane i prosušene bukovače poslagati u pleh (listići prema dole), svaku posuti seckanim peršunom, mirođijom i prazilukom i na svaku staviti komad putera i peći nekoliko minuta u dobro zagrejanoj rernu.

sadržaj   vrh strane

PITA OD PEČENE PAPRIKE

Sastojci:
10 pečenih, oljuštenih i pohovanih paprika,
1 kg sitnog sira, 2 čaše pavlake, 250 g praške šunke, kačkavalj

Način pripreme:

Ređati naizmenično u đuvečaru (tepsiju za đuveč) ohlađenu pohovanu papriku (pohovanje bez prezle), sir pomešan sa 1,5 čaše pavlake i šunku . Završiti sa šunkom i preko svega staviti preostalu polovinu čaše pavlake, pa narendati kačkavalj. Seći i služiti kao komade pite.

sadržaj   vrh strane

ŠARENO POVRĆE

Sastojci:

2 veće šargarepe, 2 crvene i 2 žute pečene paprike, glavica crnog luka, 2 krompira, 200 g skuvanog pasulja, 150 g skuvanog boba, kašičica jabukovog sirćeta, pola šolje paradajz soka, ulje, so, biber, ljuta papričica (neobavezno).

Način pripreme:

Sitno seckan luk se proprži na ulju, pa se dodaju seckana šargarepa i seckan krompir i prže par minuta. Zatim se dodaju seckane pečene paprike (i oljuštene naravno), skuvani pasulj i bob pa se sve nalije paradajz sokom. Dodaju se i sirće, malo šećera i začini. Kuva se dok tečnost ne uvri!

sadržaj   vrh strane

SOČIVO SA VINOM

Sastojci:
250 g sočiva, 500 g brokola,
4 krompira (veća), par listova žalfije, malo ruzmarina, 3-4 čena belog luka, ljuta papričica, 100 ml belog vina, malo aleve paprike, ulje, 4 kriške prepečenog hleba (tosta),so i biber

Način pripreme:

Oprano sočivo natopiti preko noći u vodi. Sutra ga skuvati u čistoj vodi (lagano da se ne raspadne) i procediti. U sitno isečen i propržen luk dodati papričicu, alevu papriku, sočivo, na kockice isečen krompir, na cvetove iskidane brokole, žalfiju i ruzmarin. Dodati vino i šolju tople vode, posoliti, pobiberiti i kuvati 20 minuta. Služiti uz prepečen hleb natrljan belim lukom.

sadržaj   vrh strane

MIRISNI KROMPIR
Ovo je u stvari zanimljiva verzija pripreme krompira za prilog, ali je tako ukusno da može uz salatu biti i malo jelo

Sastojci:
1 kg krompira
100 g putera, 4 kašike maslinovog ulja
kadulja (10-tak listova), ruzmarin (par grančica), 2 čena belog luka, manja veza peršuna, so, biber

Način pripreme:

Krompir isečen na malo krupnije kockice propržiti na smesi ulja i putera, a zatim ga prebaciti u vatrostalnu posudu (bolje zemljanu) i pecite u zagrejanoj rerni na umerenoj vatri. Ispečeni krompir odmah po vađenju iz rerne preliti sa smesom od sitno seckanih začina, belog luka i soli (prethodno dobro izmešanih sa malo maslinovog ulja).

sadržaj   vrh strane

PASTICCIO OD PATLIDŽANA

Sastojci:
1,5 kg patlidžana,1 crni i 3 čena belog luka,

2 paradajza, origano, bosiljak, peršun,

2 kašike (dva komada) mozzarelle, 4 kašike ribanog parmezana, maslinovo ulje, brašno za prženje

Način pripreme:

Oljuštene i uzduž na pola cm debele ploške patlidžana posoliti i ostaviti pola sata. Potom ih blagim stiskanjem iscediti, uvaljati u brašno i propržiti na ulju. Ocediti ih na masnom papiru i poslagati u podmazanu vatrostalnu posudu. Svaki sloj, pa i poslednji, preliti umakom, pa na njega staviti sitne komadiće mozzarele i posuti ga parmezanom. Peći na umerenoj vatri u zagrejanoj rerni dok se sir ne rastopi. Pre služenja preliti maslinovim uljem.

 

Umak: propržiti sitno iseckan beli i crni luk, dodati oguljen i iseckan paradajz i kuvati dok se ne zgusne. Začiniti solju, biberom, bosiljkom, origanom i peršunom pri samom kraju kuvanja.

sadržaj   vrh strane

PILAV SA PRAZILUKOM
Prilično jednostavno, ali ukusno

Sastojci:
400 g praziluka, 40 g masti, 350 g pirinča, kašika paradajz pirea, so, peršun

Način pripreme:

Iseckan praziluk dinstati na masti, kada se zastakli dodati pirinač i paradajz pire, posoliti i naliti vodom (oko 0,6 l). Kada proključa presuti u vatrostalnu (zemljanu) posudu i ukrčkati u rerni (dok pirinač ne popije svu vodu) na laganoj vatri. Posuti seckanim peršunom pre serviranja.

sadržaj   vrh strane

ĐUVEČ
Đuveč je rođak pilava, paelje, rižota, ali je opet sasvim različit od njih. Smatraju ga za obično i jednostavno jelo, što i jeste, ali da bi bio dobar mora se pripremati sa mnogo pažnje. Vrlo često sam jeo đuveče koji ne zaslužuju to ime. Osnovno je da sve namirnice budu sveže, ne iz zamrzivača, mada ga ja toliko volim da skoro polovinu zamrzivača napunim paprikom i paradajzom da bih mogao da ga jedem i kad mu nije sezona (leto i jesen).

Sastojci: 

0,5 kg luka,

1-1,5 kg paprike (raznobojne, što mesnatije)

1-1,5 kg vrlo zrelog paradajza

1 plavi patlidžan do 0,5 kg (opcija)

Pirinč* paraboild (vitamizirani), 

2-3 šargarepe

1-2 manja mlada korena peršuna,

1 mlad koren paštrnaka

veza lista peršuna i/ili celera, 

malo timijana ili majčine dušice, lovor list

ulje, so, biber

Umesto korenastog povrća može se dodati mešavina sušenog povrća, nikako ne Vegeta ili sl. Navedene količine su približne, treba ih prilagoditi sopstvenom ukusu i željenoj količini đuveča. Ovo je otprilike za 4-5 gladnih.

Način pripreme:

Paradajz preliti kipućom vodom i ostaviti nekoliko minuta u njoj, a zatim vodu izliti i paradajz ohladiti pod mlazom hladne vode. To će omogućiti da ga držite u ruci dok ga oljuštite i isečete na krupnije kockice. Trudite se da to uradite brzo i da ne izgubite ni kap soka. Papriku izrezati na kolutove ili deblje štapiće, bez semenki. Ako volite ljuto, pored obične nasecite i neku ljutu papriku.

Luk iseći na malo deblje listiće i propržiti u dubokoj velikoj šerpi (bar 5 litara) tek toliko da počne da bude staklast, u što manje ulja je moguće. Ja koristim mešavinu maslinovog i suncokretovog, tek toliko da se dobro namasti svaki komad luka, luk ne pliva u ulju (naravno dobra domaća mast se preporučuje). U protivnom đuveč će biti jedno masno jelo, ne retko za masnoćom koja se odvojila od ostalog sadržaja – što je i najčešća mana mnogih đuveča. Dodati sada izrezanu papriku, šargarepu, peršun i paštrnak koren (da bi bilo šarenije može se dodati i šaka graška i/ili boranije, ali tada malo smanjiti količinu paprike) i dobro sve promešati i još malo pržiti, tek toliko da paprika prestane da bude tvrda, uz često mešanje. U to dodati seckani paradajz, dobro promešati i poklopljeno kuvati dok paradajz ne pusti sav sok i masa ne proključa. Povremeno promešajte. Ako dodajete patlidžan, sada je momenat da se ubaci – oljušten i isečen na krupnije komade ili kolutove, ako su u pitanju manji plodovi.  Promešajte i odmah dodajte pirinač, opet dobro izmešajte, i odmah skinuti sa vatre. Sada đuveč začinite solju i biberom, dodajte seckani peršun i/ili celer list, timijan ili majčinu dušicu i lovor, promešajte i prespite sadržaj u zemljanu posudu sa poklopcem. Vodite računa da  posuda ne bude puna do vrha, kuvanjem pirinač će narasti. Sadržaj dobro izmešajte i trudite se da sav pirinač bude potopljen u tečnost. Poklopljen sadržaj stavite u rernu na 220-230° i ukuvajte dok ne nestane sva tečnost. Komadi paradajza treba da nestanu, možda samo neki manje sočan će da „preživi“, a paprika i luk moraju ostati celi, luk mekan, a paprika još uvek pomalo čvrsta, ali potpuno skuvana. Komadi šargarepe i korena peršuna i paštrnaka treba da su mekani. Svako zrno pirinča treba da je odvojeno i al-dente skuvano.

Ja đuveč volim klot, bez mesa - zato se i nalazi na ovoj stranici, uz neki dobar rizling ili roze (nikako jakog mirisa), ali neki u đuveč pre nego ga stave u rernu, između dva sloja poređaju na ulju ne potpuno pržene kotlete, ili još bolje komade svinjskog vrata, ali onog mesnatijeg, sa malo masnog. Mlad luk i zelena salata nisu na odmet.

*količina nije fiksna, zavisi od toga kakav je paradajz, odnosno koliko je sočan. Kada dođe vreme da se doda pirinač procenite koliko tečnosti imate u šerpi i dodajte pirinča u gramima otprilike duplo manje nego što procenite zapreminu tečnosti u ml. Za određivanje prave mere potrebno je iskustvo, ali generalno količina je uvek oko 150-200 g.

sadržaj   vrh strane

KINESKI KUPUS – od KSENIJE
Lako se pravi, nije skupo, odličan dodatak za švedski sto ili kao jedan od priloga na svečanoj trpezi. I otkrili smo ga kod komšinice na Slavi.

Sastojci: 

glavica kupusa; 1 srednji praziluk; 50 grama pečenog susama (mešani svetli i tamni); 100 g seckanog sirovog kikirikija, ulje, sirće (bolje jabukovo ili vinsko), so, soja sos.

Način pripreme:

Kupus i praziluk iseći na krupnije komade, tj. deblje kolutiće, posoliti i okiseliti i ostaviti da omekša (ako je žurba posuti sa malo šećera da brže omekša). Dodati susam i preliti sa vrelim, sa dosta ulja proprženim kikirikijem. Začiniti soja sosom po ukusu.

sadržaj   vrh strane

BELI PIRINAČ – od SLAVICE
Neobična varijanta, odličan prilog za pečena mesa svih vrsta. Poreklom sa Kosova

Sastojci: 

Pirinač, mleko, so, biber, ulje (mast od pečenja).
Mera je 1 deo pirinča, 4 dela mleka.

Način pripreme:

Pirinač se popari vrelom vodom, i proprži na soku od (jagnjećeg) pečenja ili ba ulju, i nalije sa vrelim, ključalim mlekom, začini po ukusu i stavi u rernu da se zapeče. preporuka da se služi uz Ćevap.

sadržaj   vrh strane

SOLENI ZELJANIK – od SLAVICE
Još jedan recept iz istog izvora kao i prethodni. Odlično kap meze ili predjelo.

Sastojci: 

Dve šolje (250 ml) projinog brašna, 1 šolja + još jedna kašika pšeničnog brašna, ½ kesice praška za pecivo ili 1 kašičica soda bikarbone, ulje, so

spanać, jaja, sitni punomasni sir (mere su približne i zavise od toga koliko bogat fil želite, ali optimalno 1 kg spanaća, 400-500 g sira i 4 jajeta)

Način pripreme:

Projino i pšenično brašno se sjedine i od te mase se odvoji 1 prepuna šolja. Ostatak se umesi sa praškom za pecivo, sodom bikarbonom, malo ulja i kašičicom soli (oko 250 ml vode). Testo se stavi na dobro podmazanu tepsiju (od veličine zavisi debljina zeljanika, ova mera optimalna za veću okruglu), i na njega fil (isečen obaren spanać se sjedini sa sirom i jajima) a zatim se ostatak brašna posipa preko fila i poprska sa smešom koju čini ne puna šolja vode, 2 kašike ulja i ½ kašičice soli. Brašno se posipa po malo i svaki sloj prska, sve dok se sve ne utroši. Složeno se ispeče na oko 230 oC, dok kora ne potamni.

sadržaj   vrh strane


Nazad na

Home Page

Prethodna strana

(Da se pregrize - predjela)

Sadržaj

Sledeća strana

(Meso - sa mesom)