MESO I SA MESOM

 

 


KRMENADLE U FOLIJI

Kako god da se peku ili prže, meni su krmenadle uvek suve (ko` drva). Evo načina da (uz malo dodataka) budu pečene a sočne.

Sastojci:
4-6 krmenadli, 1-2 glavice crnog luka, 6-8 čenova belog luka, so i biber, 200-300 g šampinjona, 100-150 g sitno seckane šunke, pavlaka

Način pripreme:

Krmenadle propržiti na ulju samo dok se ne zarumene. Izvaditi ih i držati na toplom. Na istom ulju propržiti crni i beli luk, dodati začine, šampinjone i šunku i malo ih propržiti. Na komade folije staviti po krmenadlu, na njih nadev i po kašičicu pavlake. Zamotati i peći u zagrejanoj rerni oko 15 minuta na 200oC.

sadržaj vrh strane

TATARSKI BIFTEK
Neki stvarno ne mogu da jedu živo meso, a neki tatarski biftek ne jedu samo zato što znaju da je od živog mesa. Ja spadam u one koji ga vole, i to više kad je napravljen od konjskog nego od goveđeg bifteka. Ovo je jedan od bar 5-6 (manje više sličnih) recepata koje sam sreo, a ni on nije striktan. Poneki od sastojaka se može slobodno izostaviti ako ga nemate pri ruci.

Sastojci:

400 g bifteka (bolje konjskog), 1 dl ulja, žumance, kašika senfa, glavica luka - najsitnije seckanog,
2-3 čena belog luka, kašika bibera i aleve paprike, so, kečap, vegeta, tabasko, wochester sos, kiseli krastavčić, 1 dl konjaka - vinjaka,

Način pripreme:

Biftek sitno, sitno iseckati, i dodati ostale sastojke i sve mešati, pritiskati viljuškom u kašici. Može i blendrom ali je lošije, dobije se kao pašteta. Služiti na toplom tostu uz dobro vino.

sadržaj vrh strane

BRANIMIR ODREZAK

Izdašno, efektno i ukusno, jako dobro kada imate goste na ručku.

Sastojci:
800 g telećih odrezaka, 100 g šunke,
100 g tvrdog sira (kačkavalja), 200 g pavlake,
50 ml konjaka - vinjaka, 3 dl supe,

200 g šampinjona, 100 g putera, 1 dl belog vina.

Način pripreme:

Izlupati odreske, na svaki staviti komad sira i šunke, preklopiti "zašiti" čačkalicom i ispeći na puteru na blagoj vatri. Pri kraju dodati narezane šampinjone. Meso se izvadi, a šampinjoni izdinstaju do kraja. I oni se izvade, a u sok od pečenja dodaju pavlaka, vinjak, vino, supa i začini. Odreske poslužiti prelivene ovim umakom, najbolje uz valjuške od krompira.

sadržaj vrh strane

SARMICE U VINOVOM LIŠĆU

Sarmice spadaju u jedan od mojih specijaliteta, i isključivo ih ja spremam u našoj kući. Ako nemate strpljenja da uvijate i do 60-tak sarmica, nemojte ni počinjati. Ona varijanta sa slaganjem mesa i listova kao gibanice nije ono pravo. Vinovo lišće možete imati cele godine ako ga stavite u zamrzivač, ništa ne gubi na kvalitetu. Jedino ga pre pripreme potopite 20-tak minuta u toplu slanu vodu.

Sastojci:
250 g mešanog mlevenog mesa, 150 g pirinča,
1 jaje, veća glavica luka, 3-4 čena belog luka,
so, biber,  peršun i/ili celer list, strugani muskat oraščić, 1 dl belog vina,  50-tak listova vinove loze.

Način pripreme:

Propržiti sitno seckan luk na ulju, dodati seckan beli luk pa meso i propržiti. Pri kraju dodati opran pirinač, so, biber, peršun (celer) kašičicu muskat oraščića i jaje. Sve dobro pomešati. Listove loze preliti sa dosta mlake slane vode i filovati ih gornjom smesom. Napravljene sarmice ređati u vatrostalnu posudu, ako treba i u dva reda, gusto ih zbijajući. Zaliti ih supom ili vodom, da ogreznu, i prekriti listovima loze. Zapeći na umerenoj vatri u rerni. Pri kraju skinuti lišće loze i preliti sa vinom i vratiti još malo u rernu. Služiti sa kiselim mlekom i hladnim belim vinom (burgundac ili muskat najbolje).

sadržaj vrh strane

ARGENTINSKI ĆEVAP
Moglo bi se shvatiti i kao sirotinjski ćevap jer se pravi od smeše mesa i krompira, ali to sigurno nije razloga zbog kojeg se recept našao u zbirci.

Sastojci:
250 g mešanog mlevenog mesa, 250 g kuvanog krompira, 1 jaje, 1 žumance, mala glavica luka,
2-3 čena belog luka, so, vegeta, biber, peršun list,
1 belance, prezle

Način pripreme:

Pomešati meso i izgnječen kuvani krompir, dodati jaje i žumance, nastrugan luk, presovan beli luk, so, biber, vegetu i peršunov list. Od mase praviti veće ćevape i uvaljati ih u prezle pomešane sa malo umućenim belancetom i peći u vrelom ulju. Služiti sa salatom od rendanih jabuka prelivenih sokom od paradajza sa malo kima.

sadržaj vrh strane

MAĐARSKI GULAŠ
Mnogo vrsta gulaša postoji u kuhinjama ovog dela sveta, po njemu su poznati Vojvođani, Slavonci, Mađari, ovo je pravi domaći recept za dobar gulaš, mađarski se zove zato što su njihovi gulaši najpoznatiji. Ovo je način kako se pravi u Sremu, pa otuda toliko masti u receptu. Naravno ulje može da ga zameni..

Sastojci:
600 g govedine, 70 g masti, 400 g luka,
1 kašičica aleve paprike, 1 kašičica sirćeta,
kim, majoran, so, goveđa supa, 2 dl belog vina, 100 g suve slanine
zaprška
15 g brašna, malo aleve paprike, 15 g masti, 

Način pripreme:

Na masti (naravno može i na ulju) propržiti luk seckan na listiće do zlatno-žute boje, zatim dodati alevu papriku (pravi gulaš se pravi sa ljutom, ali ko ne voli može naravno i sa slatkom), sirće i na kockice isečeno meso uz dodatak izmrvljenog kima i majorana, posoliti i naliti supom da ogrezne. Uz dodavanje supe (može i vode ako je nema) dinstati dok meso ne omekša. Kada sok postane bistar, naliti vino, pustiti da prokuva pa zapržiti. Na kraju dodati slaninu. Služi se uz kuvan krompir, testeninu ili pirinač.

sadržaj vrh strane

ANDALUZIJSKI GULAŠ
... evo kako to prave na jugu Španije.

Sastojci:
1 glavica luka, so,  biber u zrnu, 1 kg paprike, 
1kg junećeg buta, 1 kg paradajza, 
1/2 l belog vina, po 1 veza peršuna i celera.

Način pripreme:

Upržiti seckan luk, posoliti i dodati biber i narezanu papriku i meso narezano na kockice. Pržiti dok ne ispari sva voda pa dodati oljušten i na komade isečen paradajz. Dinstati i dalje dok ne ispari voda pa postepeno nalivati vino. Kad i ono skoro potpuno ispari dodati peršun i celer i još samo malo dinstati. Služiti sa testom ili kuvanim krompirom.

sadržaj vrh strane

FRIJULSKI GULAŠ
a ovaj je, kažu, idealan za valjuške ili njoke!

Sastojci:
500 g luka, so,  80 g dimljene slanine, 600 g govedine,  2 lovorova lista, 3 kašike paradajz pirea,  mlevena paprika, majoran i ruzmarin.

Način pripreme:

Upržiti seckan luk i slaninu seckanu na kockice, posoliti i dodati biber, meso narezano na kockice i ostale začine. Naliti vodom, pustiti da provri i kuvati 30 minuta. Dodati paradajz pire i dinstati još sat dolivajući vodu.

sadržaj vrh strane

PAPAZJANIJA
U žargonu papazjanija je kada smadrljate nešto za jelo od ostataka, bez izgleda da dva puta napravite isto. Evo šta je u stvari papazjanija

Sastojci:
1 kg govedine (plećka, rebra, vrat) , 250 g luka, so, biber u zrnu, 100 g dimljene slanine, 3 glavice belog luka,  1-2 veće veze zeleni, 500 g krompira,  0.5 l belog vina,  1 kašičica vinskog sirćeta 1 teleća ili svinjska nogica.

Način pripreme:

U zemljani lonac narezati zelen i krompir na pola ili četvrt, dodati peršun list, celer list i čitave glavice belog luka, očišćene od spoljne prljavštine i na kolutove isečen crni luk. Na slanini, izrezanoj na listiće kratko propržiti meso isečeno na komade i sve preručiti na povrće i blago promešati (protresti), staviti nogicu i preliti sa vinom razblaženim sa čašom vode i brašnom razmućenim u sirćetu, posoliti, pobiberiti, pokriti aluminijumskom folijom i krčkati u rerni na blagoj vatri najmanje 3 sata.

sadržaj vrh strane

SVINJSKI VRAT NA ŽARU

Ovo je moja varijacija najobičnijeg roštilja - ruzmarin daje posebnu aromu. Vrat je ubedljivo najbolji za roštilj, uvek je prošaran masnim delovima, pa i pri pečenju na roštilju ostaje sočan čak i kad se sprema rešije. Naravno i biftek, ramstek i file su podjednako dobri kada se ovako spreme.

Sastojci:
svinjski vrat,
so, biber, ruzmarin

Način pripreme:

Svinjski vrat - bez kostiju, nasoliti i pobiberiti i dobro natrljati suvim ruzmarinom i ostaviti poklopljen bar 1 sat. Peći na žaru uz često okretanje (ne skidati listiće ruzmarina).

sadržaj vrh strane

TORKANJ OD BUBREGA I MOZGA
Ovo je jelo za prave gurmane. Mnogi se groze bubrega i mozga, pogotovo ovog prvog ako nije dobro očišćeno, ali ko voli ovakve stvari uživaće. Jelo je sremsko, a najčešće se pravi posle svinjokolja, kada su sastojci sveži.

Sastojci:
600 svinjskih (može i telećih) bubrega, 200 g svinjskog mozga, 3 kašike masti (ulja), 200 g luka, aleva paprika (naravno ljuta po mogućstvu), so, biber

Način pripreme:

Bubrezima iseći žilice, dobro oprati uz često menjanje vode, ostaviti sat-dva u sirćetu da izvuče neprijatne mirise. Iseći ih na tanke kriške. Luk iseckati što sitnije (ili naribati), propržiti na masnoći, posuti alevom paprikom i dinstati bubrege uz dodavanje vode dok ne omekšaju. 

Mozak staviti u mlaku vodu sa sirćetom i odstraniti mu opnu. U skoro gotove bubrege dodati mozak i još malo dinstati na laganoj vatri, mozak je brzo gotov. Na kraju posoliti i pobiberiti

Servira se najbolje uz kuvani krompir sa ljutom zelenom paprikom i paradajz salatom. Zimi može i uz turšiju. Obavezno uz špricere.

sadržaj vrh strane

SARMA NA TRANSILVANSKI NAČIN
Mi se hvalimo našom sarmom i to sa razlogom, ali ako je naziv ovog jela u vezi sa krajem gde je nastalo, onda i ljudi iz Transivanije imaju razloga za hvalu. Ko voli sarmu, voleće i ovu. Nije za one koji paze na liniju.

Sastojci:

600 svinjskog mesa, 1.5 kg kiselog kupusa, 
300 g sala, 300 g suve kobasice, 150 g masti, 
6 dl pavlake, 200 g luka, čen-dva belog luka, 120 g pirinča, aleva paprika, so, biber

Način pripreme:

Oprani kiseli kupus skuvati sa suvim kostima ili suvom kožurom. Meso iseckati (ne samleti) i propržiti na luku. Posebno na salu propržiti kobasicu sečenu na kolute. 

Duboku vatrostalnu posudu namazati salom, na dno staviti sloj obaranog i iseckanog kupusa, obilno zaliti pavlakom, posoliti i posuti alevom paprikom. Na kupus sipati sloj polu-kuvanog pirinča, sloj mesa i sloj kobasice i ovo ponavljati dok se ne potroši sav materijal. Završiti, naravno, kupusom. Sve naliti pavlakom i ukrčkati u rerni oko 45 minuta.

sadržaj vrh strane

ŠPIKOVANI TELEĆI BUT
Teleći but, jedno od najlepših mesa, pa još špikovan, to ne može biti loše.

Sastojci:
1 kg telećeg buta, 50-100 g suve slanine i šunke, kiseli krastavci, 2 glavice luka, veza zeleni,
2 dl piva, 1 dl pavlake, par čenova belog luka, ulje, so biber.

Način pripreme:

But lepo očistiti od opni i oprati, zatim ga usoliti i pobiberiti i špikovati ga štapićema slanine, šunke i kiselih krastavca. Na ulju propržiti iseckan luk i zatim staviti našpikovan but i propržiti ga na umerenoj vatri, da porumeni sa svih strana. Tada ga preleti pivom uz dodatak malo vode i dinstati u poklopljenoj šerpi. Kad omekša izvaditi ga, a u šerpi na preostaloj masnoći propržiti seckanu zelen, pa je zaliti vodom i krčkati da omekša. Dodati tada seckani beli luk, prokuvati, sve propasirati (grubo, viljuškom u samoj šerpi) i umutiti u to pavlaku. Umak preliti preko buta u služiti.

sadržaj vrh strane

PAPRIKAŠ OD DIVLJEG VEPRA
Divljač! Najbolje ju je jesti u dobrom restoranu. Iz više razloga: prvo teško je naći meso divljači, drugo - priprema je duga i često naporna i treće tamo spremaju profesionalci pa nema straha da ne uspe. Ipak ako imate priliku da nabavite veprovinu i dovoljno vremena da je spremite, evo recepta.

Sastojci:
2 kg mesa od vepra
Za marinadu:
1 litar piva, 2 šargarepe, 3 glavice luka, karanfilić, biber u zrnu, veza peršuna, lovor list, 2 struka majčine dušice (timijana), so, kašika ulja.
Za kuvanje:
2 kašike masti (1 dl ulja), 200 g slanine (masnije), 250 g šampinjona, veza mladog luka, 100 g krvi (nije neophodno ako ne volite ili nemate, ali je poželjno), 1 dl pavlake, čašica konjaka ili vinjaka, oraščić, 80 g maslaca, so i biber

Način pripreme:

Mariniranje: Meso iseći na kockice, preliti pivom i dodati sve začine (iseckane - luk na listiće, šargarepu na kolutiće). Ostaviti da se marinira 24 sata uz povremeno mešanje.

Kuvanje: Meso dobro ocediti i obrisati, i propržiti na masti na jakoj vatri (u početku poklopiti uz povremeno protresanje - da ne prska mast, a onda otklopiti, posuti brašnom i mešati da dobije istu boju sa svih strana). Proprženo meso flambirati konjakom. Potom ga preliti zagrejanom marinadom, i ako treba dodati vode da ogrezne. Kuvati oko sat vremena. Meso izvaditi, a tečnost i kojoj se kuvalo procediti i sačuvati za kasnije.

Slaninu u drugom sudu propržiti na maslacu sa seckanim lukom i šampinjonima. zatim u to dodati meso i tečnost od kuvanja (u koju se prethodno doda pavlaka i krv, na toplo), nastrugati oraščića i začiniti po ukusu. Paprikaš još malo kuvati, ali ne sme da vri.

Služiti sa pireom od kestena i kuvanim celerom ili kuvanim testom, uz pivo, isto ono u kome se jelo kuvalo.

sadržaj vrh strane

PITA OD PEČENIH PAPRIKA - Jelena Tkalec

Sastojci:
10 pečenih crvenih paprika, masa za pohovanje (jaje, mleko, brašno, kao za palačinke ali gušće)
1 kg belog sira, sremskog, 2 čaše kisele pavlake,
250 g praške šunke, rendani kačkavalj.

Način pripreme:

Pečene paprike oljuštiti i očistiti od koštica, pa ih pohovati. Sir pomešati sa 1,5 čaše pavlake. Ređati u pravougaonu vatrostalnu posudu (najlepše izgleda ali nije neophodno; ako nemate može u bilo koju drugu dublju posudu) red paprike, red sira sa pavlakom, pa listove šunke, ponoviti istim redom, završiti sa šunkom. Premazati sa pola čaše pavlake i posuti narendanim kačkavaljem.

sadržaj vrh strane

RAMSEK SA CRNIM VINOM

Sastojci:
1 kg ramsteka, 3-4 čena belog luka, 0,5 l crnog vina, peršun list, ruzmarin, 1-2 lista lovora, karanfilić, so, biber.

Način pripreme:

Beli luk izgnječiti i sa ostali začinima posuti ga po komadu ramsteka, pa sve preliti crnim vinom (staviti u takvu posudu da ceo komad mesa bude potopljen) i ostaviti par sati. Marinadu ukuvati do pola, a meso ispeći na roštilju. Ispečeni komad zaviti u alu-foliju nekoliko minuta, a zatim iseći na šnicle. Šnicle slagati na tople tanjire i preliti vrućom marinadom.

sadržaj vrh strane

PILEĆA KRILCA NA KINESKI NAČIN

Sastojci:
1 kg krilaca,

za pac: 4 kašike tamnog soja sosa, 1 kašika meda,
1 kašika senfa, 1 kašika ulja, glavica belog luka, biber.

Način pripreme:

Pomešati sve sastojke za pac i sa njim preliti krilca, pa sve ostaviti u frižideru preko noći. Sutradan prebaciti sve u tepsiju, dodati oko 100 ml vode, poklopiti folijom i peći oko 1,5 sat na 200 °C. Zatim skinuti foliju i zapeći još 30 minuta na istoj temperaturi. Naravno služiti za pirinčem.

sadržaj vrh strane

BEZOBOBRAZNI GULAŠ
Zove se ovako zbog vrsta mesa od kojih se pravi, nekada su ga samo mesari mogli sebi priuštiti - na bezobrazluk. Moglo im se - a valja! Količina mesa ne zavisi od broja ljudi za koje se sprema, već od količine bezobrazluka. Recept je za kilogram!

Sastojci:
1 kg mesa (juneći biftek i/ili ramstek, svinjski file i/ili kare* i obavezno jagnjeći but), 250 g suve slanine, 1,5 kg sitno seckanog luka, beli i crni biber u zrnu, mleveni biber, 4 lista lovora, grančica ruzmarina, 0,5 kg rezane paprike, po dve suve i sveže ljute papričice, buteljka semiona.

Način pripreme:

U loncu (ili još bolje kotliću) izdinsta se luk, pa se redom dodaje slanina (par minuta dinstanja), zatim meso seckano na krupnije kockice, pa paprike i svi ostali začini. Kad ispari sva tečnost dodaje se postepeno vino, čaša po čaša. Pre poslednje doda se malo aleve paprike.

Obezbediti bar još dve-tri buteljke istog semiona, da se popije uz gulaš.

sadržaj vrh strane

ŠARPLANINSKI SMUK

Ovo napraviti nije lako, a razloga su bar dva: prvi je što je teško nabaviti ovakav komad mesa (retko ga ima u mesarama, a treba i odrešiti kesu), a drugi je što je najbolje kad se pravi ispod sača (ova poteškoća bar ima rezervno rešenje). Šarplaninski se zove jer mi je tvorac sa te planine (bujanovački kafedžija Stojan Manastijević), a smuk je jer stvarno liči na zmiju!

Sastojci:
ceo svinjski kere*
200 g dimljenog vrata, 200 g praške šunke,
200 g (šarplaninkog) kačkavalja seckanog na kockice, 200 g kiselih krastavčića,
250 g kajmaka.

Način pripreme:

Kare se razreže (otvori) po dužini pa se na njega stavi nadev od vrata, šunke, sira i krastavčića. Nadev se uzduž obmota mesom i "zmija" zašije čačkalicama. Po originalnom recepti stavi se na zamašćenu crepulju, pokrije sačem i zatrpa žarom. No sasvim će dobro doći i velika zemljana posuda sa poklopcem u jako zagrejanoj rerni. Kada smuk porumeni, izvade se čačkalice i zmija se prelije sa kajmakom razmućenim u malo vode i vrati da se dopeče još 10-15 minuta (otklopljeno u rerni).

sadržaj vrh strane

KOMŠIJSKI ŠTAPIĆI

Prvo pogledajte recept pa pročitajte komentar, drugačije nema smisla!

Sastojci:
0,5 kg telećeg buta, 0,5 svinjskog buta,
nekoliko glavica crnog luka sečenog na kolute,
malo ulja ili masti, 1 kg oljuštenog paradajza.

Način pripreme:

Na štapiće za ražnjiće naizmenično se ređaju kockice teletine i svinjetine i kolutovi luka. Peče se na vrelom roštilju i slaže u plitku činiju, jedan do drugog.

Dok se ražnjići peku na vreloj masti (ulju) se ukrčka sitno seckan i posoljen paradajz koji se prelije preko štapića pre služenja.

Od ovog paradajza je došlo ime. Radoznalac kad ugleda šta se i kako sprema najčešće prokomentariše: "Komšija, ne bih ja tako", ali kad proba jelo nadaleko pronosi priču o komšijinim ražnjićima!

sadržaj vrh strane

KOVRDŽAVE VEŠALICE*

Ako ne znate šta su u stvari vešalice, tj. koji deo svinje je to, pogledajte fusnotu!

Sastojci:
10-12 komada bele vešalice, 10-12 komada mesnate slanine (po dimenzijama isti kao vešalice, ali sasvim tanko sečeno), Kajmak.

Način pripreme:

Listovi slanine se stave preko vešalice, pa se sve uroluje tako da je slanina unutra. To su kovrdže koje se nabodu na ražnjiće i peku na jakoj vatri. Gotovo je kad slanina procvrči. Na svaku kovrdžu stavi se kašičica kajmaka pre serviranja.

sadržaj vrh strane

CARSKA ĐAKONIJA

U pitanju je biftek, recept kaže da za pripremu treba pet dana (zato je valjda carska).

Sastojci:
goveđi biftek sečen na komade,
senf, biber, ulje, so.

Način pripreme:

Svež biftek se tri dan drži na ledu, a zatim još dva dana u senfu, ulju i biberu. Ko voli krvav seče ga na deblje komade, a ko ne na debljinu prsta. Peče sa na najjačoj mogućoj vatri na roštilju, po dva minuta sa svake strane. Na gotov biftek se može staviti jaje na oko, ali se u čaši pored tanjira mora naći dobro crno vino (preporučujem Chianti).

sadržaj vrh strane

GULAŠ OD DIVLJAČI

Nisam vatreni obožavatelj gulaša, i retko ih spremam (češće odemo u kafanu, restoran). Naleteo sam pre izvesnog vremena na smrznuto meso divlje svinje i jelena i dobio želju da napravim gulaš od divljači. Namera mi je bila klasičan gulaš, ali kako sam čuo za razne recepte setio sam se nekih detalja iz njih i malo eksperimentisao. Meni se (a i prijateljima koji si bili na ručku) dopalo kako je ispalo i to je razlog što se recept našao ovde.

Sastojci:
1 -1,5 kg mesa od divljači (divlja svinja, jelen, srna),
luk, crveni po mogućstvu, u količini polovine težine mesa (bolje više nego manje)
4-6 čenova belog luka.
razno povrće, sve zajedno do 400 grama (šargarepa, celer, paštrnjak, peršun, list peršuna, list celera),
2 kašike gustog soka od paradajza
do 100 grama suve slanine,
50-80 grama ovčije stelje (kome ne smeta može i do 100 grama)
kajmak (može i ulje ako želite "posni" gulaš).
goveđa supa (ili voda)
začini (so, biber, aleva paprika, lovor list, ljuta papričica)
2-2,5 dl belog suvog vina

Nikada nisam imao priliku da pravim gulaš od svežeg mesa divljači, pa nemam pojma da li treba i kako se meso stavlja u pac (marinadu), za to se raspitajte. Ako je meso zamrznuto sigurno nema potrebe za tim. (Mariniranje mi je oduvek bilo nejasno, da li je stvarno neophodno, čini mi se da ono sluzi samo da od divljaci napravite govedinu ili junetinu, a ja bih gulaš od divljači). Ne znam šta sa mesom rade u restoranima, ali i temo ima raznih gulaša.  
Način pripreme:

Prva stvar koju sam uradio kao eksperiment je da sam meso (koje je potrebno potpuno odmrznuti, posoliti  i dobro ocediti) pre početka kuvanja kratko propržio na vrelom kajmaku. Ovo da se prži pre kuvanja sam sretao u raznim receptima, ali ovo na kajmaku sam ja "inovirao". Imao sam malo već dosta starog kajmaka, koji niko u kuci vise nije hteo da jede, pa pomislih - da probam, loše biti ne može. Pokazalo se da je taj kajmak dao poseban šmek gulašu. Meso se proprži samo toliko da izgubi crvenu boju i izvadi sa masnoće. Onda se u toj masnoći prvo proprži, što je sitnije moguće isečen luk i beli luk, pa se doda svo korenasto povrće seckano na kockice ili kolutove, i ono malo proprži, pa se u to doda seckana slanina i stelja. E, i ova stelja je moj eksperiment. Imao sam je u kući (ne nalazi se često i nisam je kupio za ovu svrhu) i ni sam ne znam zašto pomislio sam da bi moglo da bude dobro ako je dodam u gulaš. Nisam pogrešio, i dok se kasnije kuvao, a i kada se jeo, gulaš je imao bajan miris i ukus, baš od stelje (za one koji ne znaju šta je stelja, to je kompletna, bez kostiju, usoljena a zatim, što na dimu što na vazduhu, osušena ovca). U gulaš sam ubacio komade prilično mesnate stelje - ovčije "slanine", sa sve kožom (čini mi se sa trbuha). Slaninu i stelju sam pržio tek toliko da se zagreju, minut ili dva i onda dodao ranije proprženo meso, dobro izmešao, dodao samo jednu kašičicu ljute aleve paprike, još malo promešao da se sve izjednači, nalio sa nekoliko kutlača goveđe supe, dodao lovor list, biber u zrnu, malo dosolio, ubacio izmrvljenu suvu ljutu papričicu, peršunov i celer list, dolio sok od paradajza, dobro izmešao i poklopio da proključa. Kad je sve proključalo, smanjio sam vatru tako da lagano krčka uz samo malo otklopljenu posudu i tek poneko mešanje. Gulaš treba kuvati najmanje 2-2,5 sata, uz povremeno dolivanje supe (ili vode). Gustinu gulaša podešavajte po ukusu, ja više volim kada je gulaš suv. Ono što je za gulaš bitno, u njemu se ne sme videti ni komadić luka, mora se raskuvati i on daje gulašu gustinu. Dodavanje brašna, gustina, pavlake i sl. će gulaš upropastiti, bolje ga kuvajte još sat, makar se meso počelo raspadati, nego da pravite puding od njega. S druge strane masnoća ne sme da se odvaja i pliva na površini. Na samom kraju gulaš ukuvajte do takve gustine, da kada dodate vino dobije željenu gustinu. Vino dodajte na samom kraju, na 2-3 minuta nego ćete ga izneti na sto. Nalijte ga promešajte nekoliko puta i odmah na sto. Na vreme spremite prilog, mi najviše volimo uz široke rezance, ali može i sa palentom, valjušcima, njokama, pa čak i sa kuvanim krompirom.

Uz ovakav gulaš meni ide jače i punije, ne lagano, mirisno i mnogo voćno. Belo nikako. Moja preporuka je neki francuski Bordeaux, neke španske kupaže Temptanilla i Grenache i/ili Merlota, Sirah iz novog sveta, Australija, Južna Afrika, a od domaćih npr. Kardaš ili Fabula mala. Može i makedonska Vranec Stobi. 

sadržaj vrh strane

METOHIJSKA TAVA

Sastojci:
1,5 kg teletine ili jagnjetine, 1 dl kiselog mleka (ovčijeg sa jagnjetinom), 3 jajeta, malo ulja,

200 g kajmaka, peršun i celer list

Način pripreme:

Meso izrezano na deblje šnicle se poslaže na nauljenu i kajmakom premazanu tavu (okruglu tepsiju, ili još bolje zemljanu posudu) pa i ono premaže kajmakom. Stavi se u toplu rernu i peče do pola a zatim se meso okrene i ponovo premaže kajmakom. Pred sam kraj prelije se smesom od umućenih jaja i kiselog mleka, pospe svežim peršunom i listom celera i vrati u rernu koliko da se jaja zapeku. Služiti uz kuvani krompir i zelenu salatu. Vino: ružica ili laganije crno

sadržaj vrh strane

STARINSKO PEČENJE

Sastojci:
1,5-2 kg svinjskog vrata, 1 kg krompira

2 velika crvena luka, 150 g oraha

2 kisele jabuke, 200 g suvih ljutih kobasica

1,5 dl ulja, senf, 1,5 dl vode

2-3 paprike, so, biber, tucana paprika

Način pripreme:

Na dno velike, po mogućstvu zemljane posude sa poklopcem staviti krompir, pa meso u komadu, namazati ga senfom, i na to polepiti luk. Paprike staviti oko i na meso, pa preko jabuke isečene na kolutove, posuti seckanim orasima, pa na sve staviti kobasice. Posoliti, pobiberiti, posuti alevom paprikom i preliti uljem, a vodu sipati na dno.

 

Peći u rerni na 250 stepeni oko 1 sat i 45 minuta poklopljeno + 20 minuta oklopljeno u rerni!

sadržaj vrh strane

KONAK PILETINA

Sastojci:
500 g belog mesa, 200 g suvog vrata, 200 g kačkavalja, pavlaka (180-200 ml),

1 jaje, senf, vegeta

Način pripreme:

Komade mesa složiti vatrostalnu posudu, posuti vegetom i premazati senfom. Poređati listiće sira i premazati sa ½ pavlake, pa preko naređati suvi vrat. Ostatak pavlake izmešati sa jajetom i preliti preko svega.
Peći u rerni dok se ne uhvati korica

sadržaj vrh strane

PEČENA PILEĆA KRILCA

Sastojci:
1 kg pilećih krilaca, kašika meda, kašika senfa, kašika jabukovog sirćeta, kašika ulja, so, biber, 2 čena belog luka (sitno seckano)

Način pripreme:

Opranu i osušenu piletinu preliti marinadom napravljenom od svih sastojaka (med, senf, sirće, ulje, beli luk, so, biber). Dobro ih promešati i ostaviti nekoliko sati (optimalno 5) u frižideru. Peći u zagrejanoj rerni na 180 °C oko 20 minuta

sadržaj vrh strane

BELO MESO SA ANANASOM

Sastojci:
do ½ kg belog mesa, ananas,

glavica luka, pavlaka, so biber

Način pripreme:

Na ulju propržiti na kockice isečeno meso, pa u istom ulju i seckani luk. Luk na kraju zaliti 1 šoljicom soka od ananasa, dodati piletinu, seckani ananas, promešati, vrlo kratko pržiti i zaliti pavlakom. Posoliti i pobiberiti

sadržaj vrh strane

MAROKANSKA JAGNJETINA

Sastojci:
oko 2 kg jagnjetine (plećka), 600 g luka,
200 g suvih kajsija, 200 g suvih smokava,
2 limuna, 2 kašike meda, 0,5 l supe

Marinada: 2 dl ulja, 5-6 čenova belog luka,

kašika meda, desetak listova nane,
½ kašičice mlevenog đumbira, ½ kašičice cimeta, 1 kašičica soli, ½ kašičice bibera

Prilog:mešano povrće – karfiol, brokoli, šargarepa, boranija, paprika….

Način pripreme:

Marinada: Sve sastojke pomešati (listiće nane iseckati što sitnije, luk izgnječiti). Može se i izmutiti u blenderu ili seckalici, ali tada polovinu listova nane iseckati pa dodati u marinadu nakon što se izruči iz blendera.

Meso dobro istrljati marinadom i sve zajedno pokriti folijom i ostaviti u frižideru bar 2-3 sata (najbolje preko noći). U veliku posudu da poklopcem – pekač koji može u rernu, najbolje zemljanu složiti polovinu luka seckanog na listiće, pa na njega staviti meso preko koga naređati ostatak luka, kajsije i smokve, narendati koru od dva limuna, dodati dve kašike meda i zaliti supom i marinadom. Poklopiti i peći oko 2 sata na 150 stepeni. Na svakih 20-tak minuta prelivati meso sokom sa dna posude.

Prilog: blago prodinstati povrće na malo ulja, al dente što bi rekli Italijani

sadržaj vrh strane

TORTILJE - Ivana

Sastojci:
oko 300 g piletine seckana na kockice (količina nije fiksna, zavisi od toga koliko bogato punjenje želite i koliko su velike tortilje, ovo je mera za 6 većih ne preterano napunjenih), 1-2 čena belog luka, 100 g neutralne pavlake, pakovanje smrznute meksičke mešavine (mešano povrće – paprika, grašak, šargarepa, kukuruz…., naravno bolje ako se ima sveže), vegeta, biber, šaka spanaća ili blitve, kačkavalj za rendanje.

Način pripreme:

Na proprženom seckanom belom luku ispržiti piletinu uz malo vode (ne do kraja), pa dodati povrće, pavlaku i začiniti (vegeta, biber). Pred kraj dodati spanać ili blitvu. Na tortilju izrendati sir, dodati napravljenu smesu i zamotati (saviti krajeve da „ne curi“). Poređati u posudu za pečenje, odgore narendati kačkavalj i zapeći prema ukusu.

sadržaj vrh strane

ĆEVAP – Slavica

Recept smo dobili od prijateljice koja je poreklom sa Kosova i u pitanju je recept iz tih krajeva, stari, autentičan!

Sastojci:
2,5 kg luka, 8 paprika, ljuta papričica,
4-5 paradajza, 1,5-2 kg mesa (mešano svinjsko, juneće i ovčije, jagnjeće), mast, 4-5 kašičica aleve paprike, 4-5 kašičica soli, mast

Način pripreme:

U dobro namazanu tavu (zemljanu ili tučanu, dovoljno veliku) se složi na pola presečen luk, i paprike presečene popreko, i meso iseckano na kockice, doda ljuta papričica, začini se i i stavi u maksimalno zagrejanu rernu (300 oC), Nakon sat vremena se lagano promeša (više rasterse), vatra smanji na 200-250 oC i peče još 3-3,5 sata. Pred kraj (bar pola sata pre završetka) dodati krupno sečen paradajz. Kao prilog može Beli pirinač (Slavicin recept, takođe sa Kosova)

Šta piti uz ovo? Ja lično bih neko ne teško crno vino – pino na primer, ali ako je vrućina može i snažnije belo – šardone.

sadržaj vrh strane


* kada se sa krmenadle skine meso u komadu, zove se kare. Ako kare sečete uzduž, na kaiševe debljine oko 1 cm, a dužine koliko je prosečan tanjir u prečniku, to je bela vešalica. Ako je pre pečenja dimite, to je, naravno, dimljena vešalica.


Nazad na

Home Page

Prethodna strana

(Vegetarijansko - bez mesa)

Sadržaj

Sledeća strana

(Ribe i plodovi mora)